Vineri 19 Aprilie 2024

Subiectul discutat : " Intoarcere in timp "

Autor Mesaj
Raspunde la subiect
Lista subiecte
Creaza subiect
Ariana
21 / 02 / 2017 la 09:56:52 PM
[post: 1]

Am visat ca ma aflam pe o plaja si priveam valurile linistite ale marii si zambeam. Doar ca in trecut pe acea plaja avusese loc un tsunami care distrusese cladirea imensa in care ma aflam eu si familia mea dar si alte sute de persoane. Am reusit sa ne salvam dar toate lucrurile noastre au fost pierdute. Asadar, acum ma aflam pe plaja si am inceput sa sap in nisip si mi-am recuperat toate lucrurile, printre care mi-am gasit si pasaportul. Eram foarte surprinsa ca imi gasisem pasaportul, desi stiam ca eu nu am pasaport. Dar, eram foarte atenta sa nu ma observe nimeni ca sap. Apoi am calatorit in timp pana in 2003, dar desi ma aflam in trecut, intr-o zona cunoscuta, cladirile erau noi, inalte si moderne. Era primavara dar cladirile erau ornate de Craciun. Ghirlande verzi superbe si globuri rosii. Vremea era calda si placuta, ca de primavara (luna mai), dar stiam ca eram in sezonul sarbatorilor de iarna. Dar toate acestea mi se pareau foarte normale si aveam un sentiment de fericire si pace interioara, specific copilariei. Am ajuns in fata unei cladiri foarte bine pazite de foarte multi gardieni. Stiam ca aceasta cladire continea cutii de valori. Fiecare persoana ce locuia in oras avea o astfel de cutie inchisa in aceasta cladire. Dar nimeni nu avea acces la ele, nici macar posesorii acestora. Cumva am reusit sa ma strecor si sa gasesc cutia cu numele meu si am bagat in cutie o cheie imensa, putin tesita. Parea ca cheia este stramba, defecta, dar eu stiam ca este o cheie speciala, foarte importanta, a carei utilizare doar eu o cunosteam. Acest vis mi-a lasat un sentiment de liniste, fericire, de parca realizasem ceva foarte important pentru viata mea. Reusisem sa scap de tsunami si acum imi recuperam viata, chiar imi influentasem trecutul. Si nu ca as fi schimbat partea cu tsunamiul dar stiam ca aveam nevoie de cheia respectiva intr-un punct important din viitorul meu. Nu-mi venea sa cred ce reusisem sa fac. De parca ma resemnasem cu un necaz , dar acum mi se oferea ocazia sa-mi schimb destinul. Eram surprinsa, fericita, linistita si recunoscatoare. Toate actiunile mele, recuperarea obiectelor dar si introducerea cheii in cutie, au fost facute usor, fara anxietate, de parca as fi fost invizibila, de parca ar fi fost scris sa se intample toate acestea.

Citeaza mesajul

Afisare de la 1 la 1 din : 1 rezultate